Terapia manualna
- na co pomaga?

  • Leczy bóle głowy i karku oraz bóle korzonkowe
  • Uśmierza dolegliwości typu migrenowego
  • Łagodzi bóle pleców, kręgosłupa oraz kończyn
  • Niweluje wady postawy
  • Pomaga zwalczyć zaburzenia snu
  • Leczy rwę kulszową.

Jak już sama nazwa wskazuje, terapia manualna wykonywana w gabinecie w Poznaniu wiąże się wykonywaniem przez specjalistę zabiegów ręcznie. Jest zawsze indywidualnie dopasowywana do pacjenta i jego dolegliwości np. bóli pleców czy innych, a poprzedza ją szczegółowy wywiad. Celem podejmowanej terapii manualnej jest uruchomienie mechanizmów samonaprawczych ciała, aby uzyskać poprawę zdrowia.

Czym się różni masaż od terapii manualnej?

Mimo iż na pierwszy rzut oka obie techniki mogą wydawać się podobne, to jednak działają odmiennie na ciało człowieka. Masaż wpływa przede wszystkim na napięcie mięśniowe, które może powodować np. bóle pleców i jego celem jest rozluźnienie mięśni, poprawa metabolizmu tkanek oraz ich funkcjonowania. Z kolei celem terapii manualnej jest dotarcie do przyczyn złego samopoczucia, a nie tylko jego objawów, oraz przywrócenie sprawności za pomocą zróżnicowanych technik. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku, gdy dolegliwości wynikają ze stanów zapalnych.

Kiedy zdecydować
się na terapię?

Terapia manualna Poznań może pomóc w sytuacji, kiedy odczuwamy bóle stawów, karku, ramion, pleców, kości ogonowej, bóle krzyża, lędźwiowe lub lędźwiowo-krzyżowe. Jeśli zaobserwujemy u siebie napięciowe bóle mięśni, drętwienie kończyn czy ograniczenie ruchu w stawach, terapia manualna jest metodą, po którą powinnyśmy sięgnąć. Ta technika fizjoterapeutyczna jest także wskazana, kiedy czujemy zaburzania napięcia miednicy lub przy występowaniu częstomoczu. Warto zdecydować się na terapię manualną, jeśli wiemy, że nasze codzienne przyzwyczajenia np. zła postawa ciała lub nieprawidłowe nawyki ruchowe mogą doprowadzić do trwalszych problemów z ciałem.

Jak wygląda
przebieg terapii?

Podczas terapii manualnej, fizjoterapeuta uciska poszczególne punkty na ciele pacjenta. Podczas wykonywania niektórych technik w trakcie terapii, mogą pojawić się odgłosy chrupnięcia, nie należy się nimi jednak przejmować. Jest to odgłos spowodowany przesunięciem powierzchni stawowych na właściwe miejsce i jest to naturalny objaw terapii manualnej.