Rwa kulszowa
- na co pomaga?
Najczęściej diagnozowanym zespołem symptomów u osób skarżących się z powodu obolałych pleców jest rwa kulszowa. Pacjent odczuwa ból promieniujący od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa i pośladka przez tylną powierzchnię uda i podudzie aż do stopy. Nieprzyjemne odczucia zlokalizowane są w okolicy unerwionej przez nerw kulszowy. Wynikają one z ucisku na niego lub podrażnienia.
Kiedy zdecydować
się na terapię?
Dość spora część społeczeństwa (około 13–40%), cierpi na rwę kulszową. Chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa zalicza się do chorób cywilizacyjnych. Związane są one z niewłaściwym trybem i higieną życia, ze zbyt małą aktywnością fizyczną i pracą zawodową nadwyrężającą dolną część pleców.
Czynniki ryzyka predysponujące do wystąpienia rwy kulszowej to między innymi:
• siedzący tryb życia,
• otyłość prowadząca do zwiększonego obarczenia kręgosłupa,
• pozostawanie zbyt długo w wymuszonej pozycji (np. kierowcy),
• własnoręcznie dźwiganie ciężkich przedmiotów (pracownicy fizyczni),
• zbyt mały zakres ruchu rotatorów stawu biodrowego i mięśni pośladków oraz zwiększone ich napięcie,
• brak rozciągania mięśni po treningu,
• ciąża i okres po porodzie, ustawienie miednicy w niekorzystnej pozycji.
Jak wygląda
przebieg terapii?
Jeśli pojawią się uciążliwe objawy rwy kulszowej, zalecane jest leczenie zachowawcze, polegające na czasowym odciążeniu kręgosłupa. W łagodzeniu bólu powinny pomóc leki przeciwbólowe i przeciwzapalne – doustnie lub w zastrzyku oraz miejscowo, w postaci żelu lub maści. W niektórych przypadkach ulgę przynoszą farmaceutyki rozluźniające mięśnie. Wskazane jest pozostanie w łóżku, w pozycji leżącej na boku, z ugiętymi nogami w stawach kolanowych i biodrowych. Ulgę może przynieść także pozycja na plecach z podłożeniem poduszki pod kolana.